Tidigare idag meddelade Polisen att man upphäver väskförbudet vid större evenemang.
I början av november 2023 införde Polismyndigheten ett totalt förbud mot medtagna väskor i samband med större evenemang.
Beslutet har fått motta stor kritik och flera supporterorganisationer har höjt rösten om att skrota det omdebatterade förbudet. Nyligen meddelade Säkerhetspolisen att hotnivån sänkts till en trea på skalan.
Polismyndighetens beslut innebär inte att det nu är fritt fram att ta med väskor till fotbollsmatcher. Polisen meddelar att för evenemang med existerande tillstånd, som inkluderar villkor kring väskor, fortsätter dessa villkor att gälla. Arrangörer som vill ändra sina villkor för att tillåta väskor måste kontakta polisen för ändringar. Arrangören ansvarar för säkerheten och för att informera besökare om gällande regler.
— Att vi kan lätta på villkoren om väskförbud underlättar för både besökare och arrangörer. Berörda arrangörer kan höra av sig till polisen så kommer vi att göra det vi kan för att övergångsperioden ska bli så smidig som möjligt, säger Johan Olsson, chef för nationella operativa avdelningen, på Polisens hemsida.
Beslutet gäller från och med 11 juni.