Malmö behövde vinna för att bli helt borta från guldstriden. Det var en match som Malmö inledde bäst och var det bättre laget i den första halvleken. Nio minuter var spelat när Taha Ali tog sig förbi sin Mjällby-försvarare och vackert placerade in ledningsmålet för Malmö.
Hemmalaget spelade upp sig efter det tidiga baklängesmålet och skapade en del chanser. Bland annat träffade Nicklas Røjkjær ribban efter en hörna.
I den 31:a minuten var Malmö nära att utöka sin ledning. Hugo Bolin hittade en djupledslöpande Ali som avslutade från ganska snäv vinkel, men målvakten Noel Törnqvist kom ut snabbt och räddade.
Tio minuter före paus kom Herman Johansson farande på sin högerkant. Mjällby-spelaren tog sig hela vägen in i offensivt straffområde och avlossade ett skott, men Ellborg i MFF:s mål stod för en svettig parad.
En knapp kvart in i andra halvleken nådde Røjkjærs hörna Herman Johansson, som vinklade bollen i stolpens utsida från nära håll.
I anfallet efter fick Kiese Thelin på ett bra nick, men Törnqvist räddade. Den andra halvleken var underhållande och båda lagen skapade målchanser.
Med knappt 20 minuter kvar att spela kvitterade Mjällby till 1-1 via Elliot Stroud.
I slutet av matchen blev Malmös Colin Rösler ut. Matchen slutade 1-1, vilket innebär att Mjällby behåller serieledningen och är alltjämt åtta poäng före femteplacerade MFF efter 14 omgångar.
— Det var svängigt. Matchen hade två ansikten: de styrde mer i första och sen tog vi över i andra. Så 1-1 är väl rättvist, säger Elliot Stroud till Max efter slutsignal.