Under den femtonde VM-dagen blev det klart att Sverige kommer att möta Frankrike i sextondelsfinalen. Det efter att laget besegrat ett B-bettonat Norge.
Precis som igår kommer dagens text var mer sammanfallande än analytiskt. Jag hade verkligen sett fram emot matchen mellan Norge och Frankrike. Hade Norge kommit med sin ordinarie lag hade vi fått indikation hur bra Norge egentligen är.
Så blev det inte. Norges förbundskapten Ståle Solbakken valde att göra tio förändringar i jämförelse med matchen mot Senegal.
Det gjorde att det här matchen blev en ointressant match att analysera. Frankrike hade lekstuga och efter tre mål av Ousmane Dembele kunde fransmännen vinna med 4–1.
I den andra matchen körde Senegal över Irak och avancerade vidare till sextondelsfinal.
Ett annan match som jag såg fram emot var mellan Uruguay och Spanien. Inför VM hade jag relativt stora förväntningar på Uruguay men inför avgörandet mot Spanien hade laget underpresterat. Uruguay började den här matchen med en formation som likande 4-4-2 men efter tio minuter visade man upp darrigt försvarsspel. Spanien kom i ett par bra anfall och då främst genom Lamine Yamal som var aktiv i inledningen.
Uruguay hade en plan B och gick ganska snabbt över till att försvara med fem där bak. Spanien hade mycket boll men precis som mot Kap Verde i premiären saknades det fart i lagets spel.
Uruguay kunde relativt enkelt flytta laget och stänga ytorna.
Spanien behövde ta minst en poäng i den här matchen för att säkra gruppseger och det var tydligt att man inte ville bjuda Uruguay på några omställningsläge.
Uruguay åt sin sida valde inte heller att några större risker under den första halvleken.
Matchen avgjordes med ett par minuter kvar av den första halvleken. Alex Baena avslutade och Uruguays målvakt Fernando Muslera svarade för ännu en tavla när han styrde in bollen i det egna målet. Han byttes ut i halvtid.
I den andra halvleken försökte Uruguay att sätta högre press på Spanien. Det öppnades stora ytor framförallt på mitten, men Spanien svarade för en svag insats tycker jag. Det var mer eller mindre ett ontressearad Spanien i den här matchen. Förvisso hade man ledningen och kunde spela på den, men jag förväntade mig mycket mer. Framförallt med tanke på den svaga insatsen i premiären.
Nu vann man den här matchen och skickade ut Uruguay från VM. Uruguay svarade därmed för ett stort fiasko.
I den andra matchen hade både Kap Verde och Saudiarabien chansen att ta sig vidare. Saudiarabien behövde vinna medan det räckte med en poäng för Kap Verde så länge Spanien vann mot Uruguay.
Den här matchen var en chansfattig historia där Kap Verde var det laget som ville något. Det var märkligt att se hur Saudiarabien uppträdde i den här matchen. Trots att laget behövde vinna fanns det ingen vilja att gå framåt och skapa chanser. Det var egentligen först på slutet som man försökte lyfta upp spelet men det var aldrig nära.
Det var Kap Verde som skapade det mesta och det bästa och borde ha vunnit den här matchen med tanke på att man brände ett friläge.
I och med att Uruguays förlorade tog sig Kap Verde vidare vilket är hittils VM:s största skräll.
Dagen fortsatte med avgörandet i grupp G där Belgien var piskade att vinna mot Nya Zeeland för att ta sig vidare från gruppen.
Belgien satte fullfart framåt redan från första början och Nya Zeeland hade svårt att hänga med. Trots flertal chanser och stolpträffar stod det 0-0 när vi började närma oss det första avbrottet. Jag satt och tänkte det skulle vara typiskt om Nya Zeeland skulle hitta ett anfall och göra mål.
Så blev det inte. Belgien tog rättvist ledningen i den 28:e minuten när Leandro Trossard forcerade in ledningsmålet. Målet gjorde att Belgien kunde spela lite mer avslappnat och i den andra halvleken gjorde Trossard 2–0 och då var den här matchen över. Belgien spelade ut mot ett Nya Zeeland föll ihop.
Mer spänning fick vi se i den andra matchen mellan Egypten och Iran. Båda lagen behövde ta minst för att ha chansen att gå vidare. För Egypten räckte det med en poäng medan Iran behövde vinna för att ta sig förbi, men där även en poäng skulle kunna innebära avancemang.
Egypten inledde matchen bäst och tryckte tillbaka Iran i inledningen av matchen. Ledningsmålet för Egypten kom i den sjätte minuten efter ett mindre bra ingripande av den iranska försvaret.
Iran svarade dock snabbt. Bara minuter senare fick Iran en straff, som man missade. I den 14:e minuten kom dock kvitteringen när Ramin Rezaeian höll sig framme på en målvaktsretur.
Egypten spelade på resultat i den andra halvleken och det kunde ha straffat sig. Iran skapade ett par lägen och på stopptid hade Iran en boll inne. Efter VAR-granskning dömdes målet bort. Därmed slutade matchen 1-1 och Egypten tog sig vidare. För Irans del kan en poäng räcka att ta sig vidare men laget måste invänta utgången av övriga matcher.
Topp
Mexiko
Schweiz
Brasilien
USA
Tyskland
Frankrike
Spanien
Övre
Kanada
Japan
Nederländerna
Norge
Belgien
Nedre
Sydkorea
Australien
Elfenbenskusten
Ecuador
Senegal
Egypten
Botten
Bosnien
Sydafrika
Skottland
Paraguay
Sverige
Kap Verde
Iran (Fortfarande chans att ta sig vidare)