Under den tjugosjätte dagen blev två sista lag klara för kvartsfinal. Argentina och Schweiz tog sig vidare.
Dagen började med matchen mellan Argentina och Egypten där det länge såg ut som att Lionel Messi skulle vara den stora syndabocken med tanke på att han missade en straff i den första halvleken och var i övrigt rätt så osynlig i drygt 75-minuter.
Därefter vaknade han och via ett mål och en assist såg han till att Argentina vände på 0-2 underläge.
Det var dock ett Argentina som gjorde en blek insats i den här matchen. Under detta VM har vi sett Argentina spela för Messi, där spelare rörde sig och skapade ytor för honom. I den här matchen körde man fast och det kändes att det var upp till Messi att hitta på något själv. Egypten i sin tur gjorde en bra försvarsinsats fram till 75-minuten. Laget lågt kompakt på egen plan halva och tillät inte Argentina skapa speciellt mycket.
Men sedan rasade man i slutet av den här matchen och det försvarsspelet som vi fick se under sista kvarten var under all kritik. Framförallt var det mittbacken Yasser Ibrahim som bjöd Argentina på två mål.
Annars var det här länge Egyptens match. Man hade klar övertag, där man var rörliga och modiga med bollen. Men som sagt att vid 2-0-ledning bjuda Argentina på samtliga mål håller inte. En del snack efter den här matchen var om domarinsatsen och visst man kan ha åsikter men det lånar sig inte att diskutera varken VAR eller domarna. Det man kan konstatera är att VAR har en hel del brister.
I den andra matchen mellan Schweiz och Colombia fick vi se ett tillknäppt tillställning. Båda laget vågade inte ta några som helst risker under hela matchen.
Det var rätt märkligt att varken det ena eller det andra laget inte valde att förändra sitt ursprungliga plan i den här matchen. Det fanns ju läge för båda lagen att förändra sitt sätt att spela för att skapa något framåt.
I Colombias fall tyckte jag att man borde ha utnyttjat det höga backlinjen hos Schweiz. Man hade möjlighet att slå längre bollar, men istället valde man att spela centralt och försöka komma ut på kanterna. Schweiz styrde Colombias anfallspel till deras vänstersidan för man inte ville ha Daniel Munoz i spel.
Just här hade även Schweiz möjlighet att göra saker. Både Munoz var attackerade utan att få bollen. Colombias Jhon Arias gick in centralt och därmed fanns det ytor bakom dessa två. Schweiz utnyttjade inte dessa ytor.
I förläggningen var Colombia det bättre laget och hade ett par chanser att avgöra den här matchen. Istället gick det hela till straffar och där var Schweiz det starkare laget.