9 april, 2025

Inför Allsvenskan 2025: AIK går miste om mittfältaren

AIK har inför den här säsongen varit ute efter kroatiska mittfältaren Mateo Lisica från Istra. Nu er det ut att övergången inte blir av, skriver Expressen.

Expressen skriver att AIK och Istra haft intensiva samtal om en övergång dår enligt Expressen övergångssumman skulle hamna på sex till nio miljoner kronor.

Enligt Expressen kommer övergången inte att bli av då Istra inte vill sälja en av sina viktigaste spelare inför semifinalen av den kroatiska cupen. Istra möter serieledaren Rijeka och har chans att gå till final.

Den svenska transferfönstern stänger imorgon midnatt.

Ta del av välkomstbonus här

Lämna ett svar

På https://almersmediablogg.almersmedia.com använder vi kakor. Kakor är små textfiler som lagras på den enhet du surfar på, till exempel dator eller mobiltelefon. Textfilen som skickas är inte skadlig och innehåller ingen programkod.