Allsvenskan
Inför den här säsongen värvade IFK Göteborg Max Fenger från danska Odense BK. Den danska anfallaren är ersättare till Laurs Sjellerup.
I en intervju med Göteborgs Posten berättar Fenger varför han valde IFK Göteborg.

— Det var många saker som skulle falla på plats. Det fanns annat intresse också, men för mig var det ett enkelt val att gå till Göteborg och det valet är jag väldigt nöjd över. Det som avgjorde var att jag verkligen tyckte det kändes som ett spännande projekt, säger han.
Fenger har gjort tre mål på fyra matcher i Svenska cupen där IFK Göteborg tog sig till en semifinal men föll mot Malmö FF.
— Det var flera samtal där de berättade hur de ser på mig som spelare, vilken fotboll vi ska spela och sedan även vad som händer i klubben. Jag själv vet ju att det är en stor klubb i Sverige där pressen är stor. Det det gillar jag. Jag känner också att jag har en bra chans till mycket speltid, säger han till GP.