22 maj, 2024

Landskrona BoIS i ekonomiskt kris, säljer andelar i klubben

Landskrona har stora ekonomiska problem och nu säljer klubben andelar i föreningen. 

Landskrona ligger på en femte plats i Divsion 1 södra, men föreningens ekonomi är i kris. Klubben skriver på sin hemsida att man måste få in fyra miljoner kronor för att kunna överleva. 

Förhoppning är nu att kunna sälja andelar i föreningen. Konceptet kallar man för ”Randig framtid” I praktiken innebär det att investerare kan gå in med 20 000 kronor och få avkastning på eventuella spelarförsäljningar. 

Enligt ledningen är föreningens likvida medel slut i mitten av Augusti. Det finns totalt 200 andelar till salu och nu hoppas ledningen kunna rädda ekonomi på det här sättet. 

Lämna ett svar

På https://almersmediablogg.almersmedia.com använder vi kakor. Kakor är små textfiler som lagras på den enhet du surfar på, till exempel dator eller mobiltelefon. Textfilen som skickas är inte skadlig och innehåller ingen programkod.